A A A Wersja kontrastowa
Biblioteka Praktycznych Rad: Mój biznes

Twój pomysł na biznes? Weź pożyczkę unijną i załóż swoje wymarzone gospodarstwo agroturystyczne

Prężnie działający rynek usług to coś, co charakteryzuje wszystkie dojrzałe gospodarki. Przechylanie się środka ciężkości z produkcji w kierunku usług już dawno zostało w Polsce odnotowane. Nadal jednak istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi w każdym praktycznie wydaniu – w tym na te świadczone przez branżę turystyczną, a zwłaszcza agroturystyczną.

Dlaczego zapotrzebowanie na agroturystykę w Polsce będzie ciągle rosło?

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, a wszystkie wynikają z naszej sytuacji społecznej, gospodarczej oraz – co ciekawe – geograficznej. Do najważniejszych zaś należy zaliczyć:

 

  • Urbanizacja – jej wzrost obserwujemy w całym kraju, a przepływ ludzi z małych ośrodków miejskich do dużych miast sprawia, że ich mieszkańcy czują rosnące zmęczenie i znużenie typowo miejską infrastrukturą. Brak dostępu do ciszy i zieleni sprawia, że to właśnie tereny wiejskie stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem urlopowym Polaków. Nasza krajowa baza agroturystyczna cięgle jednak nie jest w stanie pokryć nawet połowy zapotrzebowania na ten rodzaj wypoczynku.
  • Wzrost zamożności – bogacące się społeczeństwo coraz mniej zwraca uwagę na ceny urlopów, a coraz chętniej kieruje się pozafinansowymi preferencjami. Zamiast często tanich wakacji w Grecji czy Egipcie, Polacy zaczęli wybierać wypoczynek w kraju, nawet jeśli jego cena okazuje się nieco wyższa.
  • Uroki natury – Polska swoją przyrodą i krajobrazem przyciąga nie tylko turystów krajowych, ale też coraz większą ilość turystów zagranicznych. Dla nich staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży, ponieważ w naszych ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych znajdują to, czego od dawna nie ma w ich krajach rodzinnych.

 

 

Czego potrzebujesz do założenia własnego gospodarstwa agroturystycznego?

Jeśli interesuje Cię ten pomysł i rozważasz poważnie otworzenie własnego gospodarstwa agroturystycznego, potrzebne będą Ci przede wszystkim te 3 rzeczy:

  • Pomysł – aby Twoje gospodarstwo agroturystyczne przyciągało każdego roku tłumy chętnych urlopowiczów, musi być to „coś”. Pomyśl nad gospodarstwem tematycznym, ciekawymi atrakcjami dla klientów, a szczególnie nad tym najważniejszym elementem, który wyróżni Cię spośród podobnych ośrodków.
  • Pieniądze – z tym nie powinno być problemu. Poszukiwanie środków zacznij od programów unijnych i oferowanych pożyczek unijnych. Być może wystarczy Ci nawet niewielka, ale bardzo korzystna mikropożyczka na start, w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z jakiego poziomu zaczynasz swój biznes.
  • Położenie – nie oszukujmy się, trudno będzie Ci otworzyć prosperujące gospodarstwo agroturystyczne w centrum Łodzi. Wybór miejsca jest tu kluczowy, ponieważ musi być ono stosunkowo łatwo dostępne i atrakcyjne. Im ciekawsze położenie i piękniejsze krajobrazy zapewnisz swoim gościom, tym większą masz szansę na sukces.

Choć wszystkie wymienione elementy są niezwykle ważne w działalności gospodarstwa agroturystycznego, musisz pamiętać o tym, że zwłaszcza w tym biznesie najważniejsi są ludzie. Jeśli zapewnisz im poczucie komfortu, serdeczne przyjęcie i przyjazną atmosferę, będą gotowi przymknąć oko na niejedno niedociągnięcie.

Polub nas

Pozostałe tematy

Twój pomysł na biznes? Usługi remontowe to strzał w dziesiątkę!

Sytuacja lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym jak i wtórnym rozwija się dość dynamicznie. Polacy...

czytaj więcej

Twój pomysł na biznes? Weź pożyczkę unijną i załóż swoje wymarzone gospodarstwo agroturystyczne

Prężnie działający rynek usług to coś, co charakteryzuje wszystkie dojrzałe gospodarki. Przechylanie...

czytaj więcej

Biznesplan – czy opłaca się go tworzyć?

Biznesplan to, mówiąc zwięźle, dokument zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia...

czytaj więcej

Pomysły na kreatywny biznes

Chyba każdy człowiek jest w pewnym sensie artystą - posiada pierwiastek kreatywnego myślenia....

czytaj więcej

Jak najmniej biurokracji!

Która forma działalności jest w praktyce najprostsza?

czytaj więcej

Odrobina korpo – spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne) są formą działalności stosowaną...

czytaj więcej

Odrobina korpo – spółki osobowe

Spółki osobowe opierają się na więzi łączącej wspólników. Ich funkcjonowanie regulują przepisy...

czytaj więcej

Ja, czyli firma – działalność jednoosobowa

Najpopularniejsza forma prowadzenia firmy to indywidualna działalność gospodarcza. Jest odpowiednia...

czytaj więcej

Ja plus partner – spółka cywilna

Spółka cywilna to jedna z najpopularniejszych spółek. Nie ma osobowości prawnej i nie jest...

czytaj więcej

Rodzinny biznes – najpraktyczniejsze formy działalności

W przedsiębiorstwie rodzinnym dominującą rolę odgrywa rodzina. Ma ona największy wpływ na...

czytaj więcej