A A A Wersja kontrastowa
Biblioteka Praktycznych Rad: Mój biznes

Pomysły na kreatywny biznes

Chyba każdy człowiek jest w pewnym sensie artystą - posiada pierwiastek kreatywnego myślenia. Kreatywność przydaje się szczególnie w biznesie, gdyż pozwala na bycie często o krok przed konkurencją. Mówiąc krótko – kreatywny biznes to dochodowy biznes.

Kreatywność i ciężka praca

Sukces w biznesie opiera się nie tylko na talencie czy też szczęściu. To przede wszystkim wiele godzin ciężkiej pracy, rozwijania umiejętności, nieustannej motywacji oraz kreatywności w działaniu. W dużym stopniu sukces firmy zależy od nieszablonowego, oryginalnego pomysłu, który jest w stanie zapełnić niszę rynkową oraz zaspokoić potrzeby konkretnej grupy. Dochodowy biznes to najczęściej kreatywny biznes, który nie kopiuje innych modeli, łącząc w sobie przedsiębiorczość z siłą wolnego umysłu.

Pomysł na kreatywny biznes?

Współczesna rzeczywistość ekonomiczna stwarza ogromne możliwości rozwijania oraz wdrażania różnego rodzaju pomysłów. Obecnie panuje moda na tworzenie tzw. start-upów, które prześcigają się w opracowywaniu wciąż czegoś nowego, goniąc za przysłowiowym „jednorożcem biznesowym”. Jednak, aby stworzyć kreatywny, a przy tym dochodowy biznes, wcale nie potrzeba wiele. Najlepsze pomysły podsuwa samo życie. Wystarczy obserwować swoje otoczenie i znaleźć rozwiązanie dla konkretnych potrzeb. Z takiej zasady wyszli np. twórcy Ubera – Travis Kalanick i Garrett Camp, którzy w pewien zimowy wieczór 2008 roku nie mogli złapać żadnej taksówki w Paryżu. Rozwiązanie tego problemu nasunęło im się samo. Wpadli na pomysł stworzenia aplikacji, która pozwoliłaby szybko zamówić transport, z każdego miejsca na mapie, wykorzystując do tego telefon. Pomysł genialny w swej prostocie, łączący potrzebujących przejazdu z oferującymi kurs.

Rozwiązanie globalnego problemu

Warto spojrzeć również szerzej na problemy współczesnego świata. Jedną z globalnych bolączek, również w Polsce, jest smog, który, jak podaje WHO, zabija rocznie ponad 6,5 mln osób. Pewien niemiecki start-up zaproponował rozwiązanie pod nazwą City Tree’s, które polega na montowaniu paneli roślinnych, będących w stanie skutecznie filtrować powietrze. Wartością dodaną projektu jest atrakcyjny widok takich paneli. Pomysł, oczywiście, wypalił. Pomysł, który pomoże zarówno nam wszystkim, a pomysłodawcom korzyść w kieszeni.

Pomysł, plus kapitał unijny

To tylko parę przykładów z życia wziętych, które narodziły się z kreatywności oraz chęci rozwiązania konkretnego problemu społecznego. Dziś mamy nieograniczone możliwości w kreowaniu pomysłów biznesowych w różnych obszarach i sferach życia. Takie rozwiązania w formie start-upów można również w łatwy sposób sfinansować, korzystając np. z pożyczek unijnych na rozwój własnej działalności gospodarczej czy pożyczek dla firm z młodym stażem. Dobry pomysł plus zastrzyk gotówki unijnej to już duży krok do realizacji pomysłu oraz na przyszły sukces rynkowy.

Polub nas

Pozostałe tematy

Twój pomysł na biznes? Usługi remontowe to strzał w dziesiątkę!

Sytuacja lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym jak i wtórnym rozwija się dość dynamicznie. Polacy...

czytaj więcej

Twój pomysł na biznes? Weź pożyczkę unijną i załóż swoje wymarzone gospodarstwo agroturystyczne

Prężnie działający rynek usług to coś, co charakteryzuje wszystkie dojrzałe gospodarki. Przechylanie...

czytaj więcej

Biznesplan – czy opłaca się go tworzyć?

Biznesplan to, mówiąc zwięźle, dokument zawierający ocenę opłacalności przedsięwzięcia...

czytaj więcej

Pomysły na kreatywny biznes

Chyba każdy człowiek jest w pewnym sensie artystą - posiada pierwiastek kreatywnego myślenia....

czytaj więcej

Jak najmniej biurokracji!

Która forma działalności jest w praktyce najprostsza?

czytaj więcej

Odrobina korpo – spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne) są formą działalności stosowaną...

czytaj więcej

Odrobina korpo – spółki osobowe

Spółki osobowe opierają się na więzi łączącej wspólników. Ich funkcjonowanie regulują przepisy...

czytaj więcej

Ja, czyli firma – działalność jednoosobowa

Najpopularniejsza forma prowadzenia firmy to indywidualna działalność gospodarcza. Jest odpowiednia...

czytaj więcej

Ja plus partner – spółka cywilna

Spółka cywilna to jedna z najpopularniejszych spółek. Nie ma osobowości prawnej i nie jest...

czytaj więcej

Rodzinny biznes – najpraktyczniejsze formy działalności

W przedsiębiorstwie rodzinnym dominującą rolę odgrywa rodzina. Ma ona największy wpływ na...

czytaj więcej