A A A Wersja kontrastowa

Pizzeria TEXAS

O przewadze konkurencyjnej decydują szczegóły

Nie ma wykształcenia ekonomicznego ani gastronomicznego. Pomyślał, że fajnie byłoby otworzyć knajpę. Po roku przygotowań zaczął działać.

– Dostałem informację o lokalu. Znajduje się w samym środku osiedla Okrzei, jednego z większych w Bełchatowie. Tutejsze bloki mają po 18 klatek. A tym wszystkim ludziom nie zawsze chce się jechać do centrum, szukać restauracji. Nas mają prawie pod domem.

Lokal jest duży, sama sala jadalna ma 230m² powierzchni. Według właściciela Tomasza Górnisiewicza to obecnie największa pizzeria w Bełchatowie.

– Nie przeraziła mnie wielkość tego miejsca, bo wiedziałem, że byk zajmuje co najmniej 25 m², czyli tyle, ile mają niektóre lokale.

Byk to symulator rodeo. Tomasz Górnisiewicz zobaczył go w Internecie, kiedy zastanawiał się nad koncepcją pizzerii. Pomyślał, że to byłaby ciekawa atrakcja. Żeby knajpa nie była taka sama jak wszystkie.

– Do tego wymyśliłem jedzenie z pieca opalanego drewnem. Zacząłem sobie wszystko powoli kalkulować, badać rynek. Stwierdziłem, że to ma rację bytu.

Na wynajęcie, dostosowanie lokalu i wyposażenie wziął pożyczkę z JEREMIE

– W banku uważali, że biznes jest ciekawy, ale ryzykowny. Dlaczego? Oczywiście każdy biznes wiąże się z ryzykiem: tu chodziło o to, że w Bełchatowie działa już kilkanaście pizzerii. Ale Teksas  jest inny. U nas w trakcie czekania na pizzę klient może sobie pograć w rzutki albo w bilard. A czas czekania nie jest długi – w dobrze nagrzanym piecu pizza siedzi 3-4 minuty, razem z przygotowaniem ciasta trwa to niekiedy zaledwie 10 minut. Oczywiście pod warunkiem, że akurat nie ma dużo osób i dużo dowozów.

O JEREMIE jako o bardzo korzystnych pożyczkach dla nowo otwieranych firm Tomasz Górnisiewicz dowiedział się od znajomego. Starania o środki trwały miesiąc, dwa razy dłużej trzeba było czekać na ukończenie remontu. Pierwsi klienci mogli przyjść do Teksasu w styczniu 2013 roku.

– Początki były nieciekawe, zdarzało się, że w ciągu dnia sprzedawaliśmy jeden, góra dwa placki. A teraz bywa tak, że dwóch kierowców przez cały dzień ma co robić. Do tego dochodzi jeszcze pizza na miejscu. Zatrudniamy na stałe trzech pracowników plus osoby „weekendowe”. Na co dzień sam staję do pieczenia placków. Na początku trzeba wszystkiego dopilnować, zapomnieć o takich słowach jak urlop, odpoczynek i sen. Ale święta mam wolne. Zresztą ludzie często wtedy wyjeżdżają, więc w końcu stwierdziłem, że nie ma sensu otwierać.

Menu Teksasu stale się wzbogaca. Oprócz pizzy można zjeść na przykład żeberka barbecue, frytki, pieczone ziemniaki. Większość posiłków jest przygotowywana na oczach klienta.

– W kuchni jest kilka blatów, mieszalnik do ciasta. Nie potrzebujemy takiego zaplecza kuchennego jak restauracja, bo wystarczy, że usmażymy kurczaka na pizzę, pokroimy kilka składników. W kuchni szykujemy też marynatę, do której wrzucamy żeberka. Następnego dnia wystarczy je włożyć do pieca.

Piec z podłączeniem i kominem kosztował około 12 tys. złotych. Na piec elektryczny poszłyby podobne pieniądze, ale już na eksploatację o wiele więcej. Rachunek za prąd przy takich gabarytach pieca to 2000 miesięcznie. Do pieca na drewno potrzeba 3-4 m³ opału miesięcznie, przy czym metr sześcienny drewna kosztuje 150-170 zł.

– Czynsz też jest raczej niewielki – około 8 zł brutto za m². Lokal wynajmuję od spółdzielni mieszkaniowej.  Nie mieści się w bloku, więc nie robili mi  żadnych trudności. Ale gdyby nie JEREMIE, i fundacja Rozwoju Gminy Zelów, chyba bym nie otworzył Teksasu. Nie chodzi tylko o oprocentowanie, ale też o to, że jako pożyczkobiorca na pewno musiałbym spełnić  więcej wymogów. A czas mnie gonił: gdybym nie wynajął lokalu do grudnia, w styczniu wszedłby inny najemca.

Teraz Tomasz Górnisiewicz chce popracować nad wystrojem. Na przykład sufit to pozostałość po salonie meblowym, który mieścił się tu wcześniej: żeby nadać mu innego charakteru, właściciel zamierza zamontować na metalowej konstrukcji oryginalne żyrandole z butelek po piwie. Przy symulatorze powiesi fotografie o tematyce rodeo. Będzie też wynajmować lokal na imprezy okolicznościowe.