A A A Wersja kontrastowa

Elgat Sp. z o. o.

Sprzedaż na poziomie 30 mln? To nam wystarczy.

Zarejestrowana w 2009 roku, rozpoczęła działalność w połowie 2010 roku. Od wiosny 2012 roku Elgat sp. z o. o. koncentruje się na zdobywaniu dla swojego produktu polskich i europejskich klientów.

Wojciech Pasternak wraz z synem opracowali system „klocków” przeznaczonych do budowy tymczasowej instalacji elektrycznej. Jest to zestaw rozdzielnic i przedłużaczy o odpowiednich parametrach, który pozwala się tak skonfigurować, aby u źródła rozdzielić moc o dużym strumieniu na wiele stosownych strużek i odpowiednio to zabezpieczyć. System pozwala zapanować nad rozsyłem energii elektrycznej dla odbiorców, którzy chcą jej używać doraźnie w danej konfiguracji, na przykład podczas dużych imprez albo na placu budowy.

- Na naszym rynku w tej branży króluje byle jakość i byle taniość. Skoro coś działa, to znaczy, że nic nie należy zmieniać. Tymczasem narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. To prawda, że efekt podobny jak w przypadku korzystania z naszego systemu możemy uzyskać biorąc deskę, skrętkę i umiejętnie łącząc niektóre kabelki  – dopóki zostawimy to w spokoju, dopóki nie będzie wilgoci lub ktoś na tym nie usiądzie, wszystko będzie OK.

Za systemem firmy Elgat wbrew pozorom przemawia również cena i koszty eksploatacji. Jeśli zsumować pieniądze wydane na poszczególne elementy, początkowo wypada to na niekorzyść urządzeń systemu, które są droższe od innych rozwiązań. Ponieważ jednak Elgat wykonuje je zgodnie z normami elektrycznymi i wytrzymałościowymi, ich żywotność zdecydowanie się wydłuża i mogą na przykład służyć użytkownikowi nie tylko na jednej budowie, ale i na wielu kolejnych. System można serwisować, są części zamienne, dzięki czemu można przywrócić pełną sprawność takiego rozwiązania. Dlatego po rozłożeniu kosztów na dłuższy czas okazuje się ono tańsze od deski i skrętki.


Wojciech Pasternak planuje dwie drogi rozprowadzania systemu, sprzedaż gotowego produktu lub wynajem.

- Moim celem jest stworzenie pewnego standardu, który będzie obecny zarówno w wypożyczalniach, jak i w sprzedaży. Użytkownik kupi wtedy jakiś zestaw podstawowy, który obsłuży większość zastosowań, a w przypadku większej potrzeby rozważy zakup lub dopożyczenie dodatkowych modułów. Dlatego Elgat zwrócił uwagę na rynek instytucji oferujących dofinansowanie niezbędne dla małej firmy bez solidnego zaplecza kapitałowego, która chce zrealizować dobry pomysł.

– Na środki obrotowe czy koszty związane z działaniem na rynku nie wystarczyło nam już pieniędzy. Niestety, okazało się, że większość banków komercyjnych nie wpiera firm na zakręcie albo mających trudności z rozwojem. Wolą przedsiębiorstwa duże, bogate, stabilne.


Zdaniem Wojciecha Pasternaka JEREMIE wyróżnia na tym rynku inny model działania.

Podstawą udzielenia wsparcia nie są wyniki finansowe i aktualna pozycja firmy, tylko ocena pomysłu i szans powodzenia jego realizacji. Decyzja o przyznaniu pomocy zazwyczaj jest podejmowana w ciągu tygodnia. Bank komercyjny natomiast z reguły żąda wielu dokumentów, ale po 1,5 miesiąca ich weryfikacji może odmówić dofinansowania.

- O JEREMIE usłyszeliśmy w banku PKO BP, stamtąd trafiliśmy do Funduszu Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina. Z nimi pracuje mi się najlepiej. Pamiętam relacje bankowe z lat 70., bo wtedy zacząłem działać na własny rachunek. Banki nie były wtedy komercyjne tylko państwowe lub spółdzielcze, ale tam się liczył człowiek, liczyła się jego historia, mocniej od jakichś gwarancji liczyło się to, jak firma zapisała się w poprzednich zadaniach kredytowych. Z Funduszem jest podobnie.

Środki z JEREMIE zostały przeznaczone na drobne inwestycje, m. in. tester do badania wyrobu. Teraz każda rozdzielnica przechodzi test wysokonapięciowy i prądowy; wyniki takiego testu są przechowywane, a produkt otrzymuje nalepkę z kodem paskowym i numerem serii. Po numerze można wrócić do tabeli wyników i do zlecenia produkcyjnego i sprawdzić, jakie komponenty trafiły do urządzenia.

– Przeszliśmy jeszcze jeden ważny sprawdzian, najlepszy z możliwych testów. Zdobyliśmy kontrakt na Tall Ship Races, choć jako nieznana firma teoretycznie nie mieliśmy szans. W rezultacie obsłużyliśmy niemałą imprezę – do podziału było 4 megawaty energii, bardzo duża moc, jak malutka elektrownia, do tego 3 mln uczestników. Temperatura powietrza dochodziła do 40 stopni Celsjusza, a potem jeszcze przeszła nad nami  ulewa. Chłodziarki w ogródkach piwnych działały na najwyższych obrotach, w ogóle wszystkie urządzenia były absolutnie nominalnie obciążone. Nasz system w pełni się sprawdził.


Wojciech Pasternak szacuje wielkość sprzedaży Elgatu na 2,5 mln zł w ubiegłym roku. Bieżący, jak ocenia, powinien przynieść około 4 mln.

- W perspektywie 5 lat chcielibyśmy dojść do 20-30 mln i to nas usatysfakcjonuje. Nie chcemy iść w nieskończoność, nie chcemy rozszerzać asortymentu, ale raczej być najlepsi w tym, co robimy.