A A A Wersja kontrastowa

Wejście kapitałowe - nowa forma wsparcia na Podlasiu!

pdf

 

5 czerwca br. w Białymstoku Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z funduszem inwestycyjnym Bitspiration Booster Sp. z o.o. Będzie on wspierał podlaskie start-upy poprzez instrument - wejście kapitałowe. Pula przeznaczona na inwestycje wynosi 14,6 mln zł.

Nowy instrument – wejście kapitałowe to nowa forma wsparcia podlaskich start-upów z projektu „Przedsiębiorcze Podlaskie”. Firma Bitspiration Booster Sp. z o.o. będzie mogła już udzielać środków start-upom na realizację inwestycji, ulepszanie technologii i wprowadzanie innowacyjnych produktów i rozwiązań. Województwo podlaskie jest jednym z pierwszych, w którym ten produkt jest już dostępny.

 

 

- To ważne wydarzenie dla naszego regionu. Nigdy wcześniej w taki sposób nie wspieraliśmy podlaskich start-upów. Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Liczę, że dzięki wejściom kapitałowym w regionie rozwinie się wiele firm z dużym potencjałem. A doświadczenia, które zbierzemy w trakcie jego realizacji, pomogą nam lepiej przygotować się do kolejnego rozdania środków unijnych – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

W województwie podlaskim z wejść kapitałowych mogą skorzystać trzy rodzaje start-upów. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (działające na rynku do 5 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży), firmy, które dopiero wchodzą na rynek oraz podmioty w fazie seed, które mają pomysł na biznes, ale brak im kapitału, aby móc go wdrożyć. Kapitał, który wprowadza inwestor, może powiększyć budżet młodej spółki o nawet milion złotych. W zamian inwestor obejmie do 60% akcji lub udziałów firmy. Dzięki temu, start-up zyska wsparcie mentorskie i branżowy know-how, stabilnego partnera biznesowego i stałe źródło finansowania.

Obecnie wejście kapitałowe dla mikro, małych i średnich firm dostępne jest już w województwie lubelskim. Już w drugiej połowie roku instrument będzie udzielany w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim.

 

Gratulujemy!