A A A Wersja kontrastowa

„Głęboka modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków mieszkalnych”. Podsumowanie spotkania.

pdf

Sfinansowanie inwestycji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych to wyzwanie, które często spędza sen z powiek lokatorom i osobom odpowiedzialnym za zarządzanie zasobami mieszkaniowymi. Remont starszych budynków czy wysokie rachunki za ogrzewanie to inwestycje wymagające od wspólnoty czy spółdzielni zaciągnięcia kredytu bankowego. Konieczność pokrycia wysokich kosztów często zmusza zarządców nieruchomości do podniesienia opłat lokatorom. Czy jest zatem jakiś inny sposób, aby nie zadłużyć spółdzielni czy wspólnoty i wyremontować budynek mieszkalny? Jak zadowolić mieszkańców, narzekających na zły stan i wygląd budynku oraz wysokie opłaty za ogrzewanie?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukali obecni na spotkaniu „Głęboka modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków mieszkalnych”, które odbyło się 9 stycznia 2019 r. w PIFE w Krakowie.

Skąd wziąć środki?

Z pomocą przychodzi unijna Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej z projektu „Małopolska Pożyczka”, który realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego – państwowy bank rozwoju oraz współpracująca z nim instytucja finansująca. Dzięki tej pożyczce wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą sfinansować inwestycje z zakresu głębokiej modernizacji, co realnie wpłynie na obniżenie opłat za ogrzewanie, o czym przekonywali obecni na spotkaniu przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Maria Szufleńska, Dyrektor Biura Departamentu Instrumentów Finansowych oraz Ewa Janota z Zespołu Projektów, a także przedstawiciele instytucji finansującej udzielającej pożyczki, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Krakowie, Marek Budzik – Dyrektor Departamentu, oraz Rafał Wdowicz, jego Zastępca.

W charakterze prelegenta w spotkaniu informacyjnym uczestniczył również Prezes Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych - Maciej Surówka, który przybliżył uczestnikom spotkania najważniejsze zagadnienia dot. audytu energetycznego budynku. Swoim doświadczeniem w pozyskiwaniu finansowania z Pożyczek na efektywność energetyczną podzielił się również Prezes Zarządu Eurodom Sp. z.o.o. (Zarządcy Nieruchomości) – Piotr Tatrocki.

 

Co czyni unijną Pożyczkę na efektywność energetyczną tak atrakcyjną?

Przede wszystkim długi okres spłaty – 20 lat, karencja w spłacie kapitału, a dodatkowo stałe, niskie oprocentowanie.

Dowiedz się więcej na: pozyczkiunijne.bgk.pl

Wszystkim gościom niniejszego spotkania serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do kontaktu:

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Kordylewskiego 11, 32-542 Kraków
tel. 12 617 66 69 (28, 29, 32)
e-mail:  pozyczki@marr.pl