A A A Wersja kontrastowa

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

pdf

Bank Gospodarstwa Krajowego miał okazję być Partnerem VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 25 i 26 września br. w Białymstoku. Na wydarzenie przybyło niemal 1 500 gości z kręgu biznesu, polityki, samorządów i świata nauki.


Potencjał gospodarczy regionu Polski Wschodniej był jednym z wielu tematów poruszanych na zakończonym wczoraj w Białymstoku, VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym. Polska Wschodnia prężnie się rozwija i bardzo szybko zmienia. Walory naturalne, przyrodnicze i kulturalne to także szansa dla lokalnych przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje biznesy, bazując na potencjale turystycznym regionu. Sukcesy i wyzwania obecnej perspektywy finansowej, to jedno z zagadnień, które podczas debaty „Fundusze Unijne po 2020” poruszył członek Zarządu BGK, Przemysław Cieszyński. – Instrumenty Finansowe sprzyjają stałemu i stabilnemu wzrostowi gospodarczemu – to trwałe mechanizmy budujące polską gospodarkę, które obecnie działają coraz szybciej i sprawniej. Cieszymy się, że coraz więcej firm sięga po instrumenty zwrotne. Jako państwowy bank rozwoju pomagamy rosnąć każdej firmie – od start-upów po największe przedsiębiorstwa. Wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności. Instrumenty zwrotne pozwalają sfinansować więcej kategorii wydatków, środki są stale dostępne, bardziej elastyczne i prostsze od dotacji – podkreśla członek Zarządu BGK.

 

Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców regionu Polski Wschodniej, powstał projekt Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, który oferuje Pożyczkę na rozwój turystyki – dla firm prowadzących działalność w branży turystycznej lub okołoturystycznej, które chcą dalej się rozwijać. Niemal 48 mln zł trafiło już do 281 takich firm z 5 wschodnich województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Rozbudowa bazy noclegowej i gastronomicznej, tworzenie infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, kulturalnej, organizacja turystyki, tradycyjne rękodzieło lub wytwarzanie żywności ekologicznej – to tylko niektóre przykłady działalności, na które przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Środki przekazał Minister Inwestycji i Rozwoju, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Finansowanie można otrzymać na 5 lat, przy czym dopuszcza się możliwość wydłużenia pożyczki do nawet 7 lat, jeżeli kwota finansowania jest wyższa niż 250 tys. zł oraz po spełnieniu innych warunków. Oprocentowanie pożyczki wynosi 1,87%, a wymagany wkład własny – 20%. Historie sukcesów firm, które dzięki pożyczce rozwinęły swój biznes oraz wszelkie szczegóły projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka znajdziesz tutaj.

 

Organizatorem VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA.