A A A Wersja kontrastowa

Aż 200 mln zł z unijnych środków czeka na przedsiębiorców z Warmii i Mazur

pdf

 

Małe, lokalne biznesy, jak również innowacyjne firmy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Na przedsiębiorców czeka jeszcze 200 mln złotych z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” udzielanych z RPO na lata 2014-2020. 

Ponad 500 przedsiębiorstw w woj. warmińsko-mazurskim skorzystało z unijnego finansowania z projektu Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie. Na inwestycje i rozwój firm przedsiębiorcy jak dotąd otrzymali ponad 100 mln zł. Projekt oferuje finansowanie unijne dla mikro, małych i średnich firm, które poszukują pieniędzy na rozwój. Na uzyskanie finansowego wsparcia z UE w regionie szansę mają także biznesy, które inwestują w innowacje, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Maksymalna kwota pojedynczego wsparcia w formie pożyczki, poręczenia lub wejścia kapitałowego może wynieść do 1 mln złotych.

Prawie 30 proc. wspartych firm to start-upy. Dla początkujących firm, bez historii kredytowej i biznesowej, wsparcie niskooprocentowaną pożyczką to dobry sposób na sfinansowanie pomysłu na działalność gospodarczą. 

- Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ponad 100 mln złotych, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.  

Najczęściej ze zwrotnego finansowania korzystały dotąd mikroprzedsiębiorstwa (450), później plasują się firmy małe i średnie. Najczęściej po unijne wsparcie sięgali przedsiębiorcy z branży budowlanej (10%), sprzedaży hurtowej i detalicznej (10%), oraz fryzjerskiej i kosmetycznej (5,5%).

Powstawanie nowych firm i ich aktywność przekłada się na budowę potencjału gospodarczego całego regionu Warmii i Mazur. Firmy dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne, a 100 mln w rękach warmińsko-mazurskich przedsiębiorców to dowód na to, że chcemy się rozwijać. – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Finansowanie zwrotne umożliwia przedsiębiorcy zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy, modernizację środków produkcji, czy wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy.

Przykładem działalności, która rozwinęła się dzięki unijnej pożyczce, jest studio tatuażu Studio21 w Elblągu – Coraz więcej osób tatuuje się i robi kolczyki a dla nas jest to pasja i zarobek w jednym. Po pożyczkę rozwojową sięgnęliśmy, kiedy postanowiliśmy poszerzyć ofertę o sprzedaż kolczyków. Odpowiadając na coraz większe potrzeby klientów stworzyliśmy markę kolczykomat.pl. Fundusze wystarczyły również na odnowienie lokalu oraz stworzenie drugiego stanowiska do tatuowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że biznes się rozwija  mówi Maciej Ingielewicz, współwłaściciel firmy.